بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پروتکل کوایمبرا کاملا محفوظ می باشد

اثر ویتامین دی بر فعال شدن سلول های لنفوسیت T و تولید مولکول CD31

اثر ویتامین دی بر فعال شدن سلول های لنفوسیت T و تولید مولکول CD31
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/09/12 0 نظر

محققین در دانشگاه اِدینبِرگ بینش جدیدى در رابطه با چگونگى تاثیر ویتامین D بر روى سیستم ایمنى و استعداد ابتلا به بیماری هاى خودایمنى به دست آوردند.

محققین در دانشگاه اِدینبِرگ بینش جدیدى در رابطه با چگونگى تاثیر ویتامین D بر روى سیستم ایمنى و استعداد ابتلا به بیماری هاى خودایمنى به دست آوردند. این کشف جدید می تواند توضیح دهد که چگونه ویتامین D بر روى واکنش هاى ایمنى که در بیماری هاى خودایمنى نظیر اِم اِس اتفاق مى افتند، اثر می گذارد.

محققین در دانشگاه اِدینبِرگ تحقیق خود را بر روى نقش ویتامین D بر قابلیت فعال شدن سلولهاى لنفوسیت T توسط سلولهاى دندریتیک متمرکز کردند.

در افراد سالم سلولهاى لنفوسیت T نقش بسیار مهمى در مبارزه بر علیه عفونت ها به عهده دارند، در حالى که در بیماران مبتلا به بیماریهاى خودایمنى، این سلولها می توانند شروع به حمله به بافتِ خودى بکنند.

با مطالعه سلولهاى حیوانى و انسانى، محققین دریافتند که ویتامین D باعث افزایشِ تولیدِ مولکولى بنام CD31 در سطح سلولهاى دندریتیک شده و با این کار مانع از فعال شدن سلولهاى لنفوسیت T می شود.

این تیم تحقیقات مشاهده کردند که چگونه مولکول هاى CD31 مانع از تشکیل تماس پایدار بین سلولهاى دندریتیک و لنفوسیتهاى T می شوند. این تماس پایدار، براى شروع واکنش ایمنى الزامیست و از این طریق ویتامین D باعث کاهش واکنش ایمنى می شود.

این تحقیق جدید که در سال 2019 در ژورنالFrontiers in Immunology    به چاپ رسید روشن میکند که چگونه ویتامین D باعث تنظیم سیستم ایمنى شده و چگونه کمبود آن میتواند ابتلا به بیماریهاى خودایمنى را باعث شود.

پروفسور ریچارد ملانباى از مرکز تحقیقات التهابِ  دانشگاه اِدینبِرگ چنین می گوید:

"مدت زمان زیادى است که کمبود ویتامین D بعنوان یک عامل مهم خطرساز براى ابتلا به بیماری هاى خودایمنى در نظر گرفته شده است؛ تحقیق ما یکى از راه هایى که متابولیت هاى ویتامین D می توانند باعث تغییر بسیار بزرگ در واکنش سیستم ایمنى فرد بشوند را نشان می دهد.

منبع: 

Saul, L., Mair, I., r Ivens, A., Pamela, Samuel, K., & Campbell, J. D. (2019). 1,25-Dihydroxyvitamin D3 Restrains CD4+ T Cell Priming Ability of CD11c+ Dendritic Cells by Upregulating Expression of CD31. Frontiers in Immunology, 1-13.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات